Knihovna Bohumíra Šmerala

Představení knihovny Bohumíra Šmerala

Knihovna Bohumíra Šmerala se nachází v ulici Politických vězňů 9 na Praze 1 v blízkosti Václavského náměstí. Naleznete zde vedle nových titulů i široké spektrum knih, které byste dnes jinde jen stěží hledali. Milovníkům starých časů a obdivovatelům historických tisků nabízí rozsáhlou sbírku vzácných knih a časopisů z 19. a počátku 20. století. Knihovna má celkem 25 tisíc svazků přímo v budově Politických vězňů 9 a v depozitáři máme přibližně 30 tisíc svazků.

V knihovně můžete studovat, co vás napadne. Nejvíce zájemců je však ze strany studentů historie nebo společenských věd obecně. Zejména se u nás objevují zájemci z řad lidí, kteří píší své závěrečné práce zaměřené na dobu před rokem 1989. Pokud přijde čtenář, který hledá nějakou publikaci, tak mu ochotně pomůžeme nebo poradíme.

Při studiu zapůjčené literatury, je možné plně využít útulnou studovnu knihovny, která je zájemcům k dispozici po celou výpůjční dobu, která je pro veřejnost vymezena. Ve studovně je též počítač, jenž obsahuje soubory se seznamy knih, v nichž je možné vyhledávat konkrétní knihy dle priorit čtenářů.

Pro zájemce poskytujeme v sekci Elektronické publikace i zdigitalizované svazky klasiků, začínáme V. I. Leninem.

Představení zajímavé knihy

transform! 2021- Kapitalismus jako smrtící hrozba (Capitalism´s Deadly Threat)

ICL spolupracuje s transform! (www.transform-network.net) – sítí 39 organizací sídlících ve 23 evropských státech, které jsou aktivní ve sféře politického vzdělávání a sociální analýzy ve funkci pozorovatele od roku 2020.

Během posledního on-line zasedání 20. května 2021 byla představena kniha Capitalism´s Deadly Threat (ISBN 978-085036-770-6) vydaná v anglickém jazyce a editovaná známými osobnostmi - Waltrem Baierem (Rakousko), Ericem Canepou (USA) a Harisem Golemisem (Řecko). Kniha představuje sborník prací kolektivu autorů, ke kterým patří i členka KSČM paní Kateřina Konečná. Již proto se kniha nabízí jako cenná reference názorů představitelů levice.

Zájemci o téma se znalostí anglického jazyka se mohou seznámit s širokou škálou názorů týkajících se vlivu kapitalismu na problematiku globálního oteplování, s ním spojenou hospodářskou krizi s následky na logistiku, hranice, zdravotní systém, evropskou integraci apod. Pro informaci cituji z anotace: looks at capitalism's impact on the world ecosystem through global warming and the current pandemic and the concomitant economic crisis, with their effects on logistics and borders, the structure of work, healthcare systems, European integration, geopolitical power relations, and gender relations and the economic status of women – but at the same time the breaches in neoliberal hegemony and the growth of system-critical thinking, with new labour-organising approaches and even a new socialist sensibility in the US.

Online seznam titulů naší knihovny

Ke stažení v xls formátu ve stavu k 31.8.2021 zde

Otevírací doba knihovny

Knihovna je od 20. dubna 2021 pro veřejnost otevřena, s omezením dle epidemiologických opatření.
Pondělí pro veřejnost zavřeno
Úterý 09:00 - 11:30 Příjem objednávek a výdej objednaných knih
12:00 - 15:00 Vypůjční doba pro veřejnost
Středa 09:00 - 12:00 Vypůjční doba pro veřejnost
12:30 - 16:30 Vypůjční doba pro veřejnost
Čtvrtek 09:00 - 11:30 Příjem objednávek a výdej objednaných knih
12:00 - 15:00 Vypůjční doba pro veřejnost
Pátek pro veřejnost zavřeno
Sobota zavřeno
Neděle zavřeno
Příjem objednávek je možný e-mailem nebo telefonicky: +420 739 042 563, +420 222 897 466, institutcl.knihovna@seznam.cz